Paella

Paella to rodzinne danie kuchni hiszpańskiej. I choć ta oryginalna pochodzi z Walencji i zawiera mięso z kurczaka i królika, to my dziś zrobimy wersję nieco bardziej przystępną i królika zastąpimy krewetkami.

Trzy rzeczy, bez których paella nie ma sensu, to: krótki ryż (bomba, ale można z powodzeniem zastąpić go ryżem arborio), szafran i spokojne ręce, bo od pewnego momentu nie możemy jej dotknąć.

Paellę najlepiej robić na patelni stalowej z dwoma uszkami (tzw. paellera), bo chcemy przypiec ryż na jej powierzchni i utworzyć tzw. socarrat. To ten przypalony ryż w połączeniu z szafranem daje charakterystyczny smak. Moja patelnia ma ok. 24cm średnicy podstawy, a poniższe propocje dadzą wam 5 sporych porcji.

Składniki

  • 1 pierś z kurczaka (ok. 350g)
  • 1,5 szklanki ryżu bomba lub arborio
  • 3 szklanki bulionu drobiowego lub drobiowo-krewetkowego
  • garść krewetek
  • 1/2 puszki pomidorów krojonych
  • 1 szklanka groszku (może być mrożony)
  • 1 średniej wielkości papryka czerwona
  • 3 ząbki czosnku
  • 1g szafranu
  • 2 łyżeczki papryki wędzonej
  • 2 gałązki rozmarynu

Przygotowania

Pierś oczyścić, pokroić na większe kawałki.

Krewetki obrać i oczyścić.

Pomidory z puszki przetrzeć lub lekko zmiksować.

Paprykę pokroić w krótkie paski.

Czosnek posiekać drobno lub przecisnąć praską.

Przepis

Rozgrzać patelnię. Szafran zawinąć w kopertkę z folii aluminiowej i położyć na gorącej patelni, po 10 sekund z każdej strony. Chcemy go lekko przyprażyć, ale nie spalić. Jeśli boisz się, że spalisz szafran, a nie masz zapasu, to odpuść ten krok.

Na patelnię dodać oliwę i rozgrzać ją.

Dodać kurczaka i krewetki, posolić i obsmażyć. Operujemy na dużej mocy kuchenki, kurczak ma się zacząć złocić, ale nie wysuszyć.

Dodać paprykę i smażyć, aż straci na objętości i zmięknie.

Dodać czosnek i smażyć krótko ok. 30 sekund.

Dodać groszek.

Przyprawić papryką wędzoną, wymieszać całość.

Dodać pomidory, wymieszać wszystko i odparować nieco.

Na patelnię wsypać ryż, obsmażyć, aby nabrał kolorów z patelni.

Ryż rozgarnąć równomiernie po patelni. Wlać bulion, dodać szafran. Na wierzch położyć gałązki rozmarynu. Od teraz do końca nie możemy paelli mieszać.

Patelnię przykryć dość szczelnie folią aluminiową, zmniejszyć ogień i gotować tak ok. 20 minut aż większość płynu wchłonie się. Zdjąć folię (uwaga na parę) i sprawdzić ryż przy krawędzi - powinien być dobrze ugotowany. Jeśli nie jest - dolać wody i gotować całość pod folią jeszcze kilka minut.

Smażyć paellę bez przykrycia, aż płyn odparuje, a spod jej spodu usłyszymy charakterystyczne skwierczenie. Jest gotowa kiedy ryż na jej krawędziach jest przysmażony.

Nakładać porcje zeskrobując również przysmażony ryż.

Porady

  1. Patelnie stalowe bardzo mocno się nagrzewają, trzeba uważać za każdym razem kiedy chce się ją przesunąć lub robić coś w pobliżu. Z tego powodu lepiej też używać jest metalowych lub drewnianych przyrządów - silikonowe i plastikowe mogą do niej przywrzeć.
  2. Uwaga na sól! Posmakuj bulion, którego używasz. Powinien wydawać się delikatnie za słony. Paelli nie wolno mieszać od momentu wlania bulionu, więc ważne jest, żeby jej nie przesolić.
  3. Możesz użyć krewetek w pancerzach, wtedy połóż je na wierzch po wlaniu bulionu.
  4. Poszukaj w internecie różnych wariacji. Do paelli pasują też kalmary, mule, chorizo. To dobra potrawa na sprzątanie lodówki.
5 porcji
2020 Kamil Wysocki